Share:
 

Season Results

Season 
Grade 
RND Dates Home Team   Away Team Venue
1 6 Oct 18
13 Oct 18
Buckley Ridges
5/286 JW Hobbs 116* DJ Watson 82 GR Todd 28 S Pradeep 26  RP Kellepotha 4/98
def St Mary's
7/283(cc) L Davis 100 RP Kellepotha 76 BM Roberts 29* DF Davis 25 W Pires 21  J Andersen 4/52 WT Nicholas 2/49
Dandenong Park Oval (Park Oval) 
2 27 Oct 18 Hallam Kalora Park
7/179(cc) LG Booth 101 BP Hillard 46  RP Kellepotha 5/31
def by St Mary's
3/180 K Gajasinghe 92 RP Kellepotha 73*  
Hallam Recreation Reserve 
5 24 Nov 18
1 Dec 18
Berwick
5/270(cc) NS Pilon 123 J Cleland 111  RP Kellepotha 4/35
def St Mary's
8/223(cc) W Pires 51 C Roberts 38 SV Heldt 29* C Ely 26*  IC Jassal 3/46 CJ Bevan 2/34 BA Rose 2/41
Arch Brown Recreation Reserve 
6 8 Dec 18 St Mary's
9/166 RP Kellepotha 61 K Gajasinghe 40  WT Nicholas 4/27 DJ Watson 2/28
def by Buckley Ridges
7/175(cc) DJ Watson 61 JW Hobbs 26 S Pradeep 22  AS Anthony 3/45 L Davis 2/41
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
7 15 Dec 18 St Mary's
6/170(cc) L Davis 49* K Gajasinghe 44 R Serpanchy 39  S Gilmour 2/28
def by Hallam Kalora Park
5/180(cc) JA Brohier 39* J Hammond 36 LG Booth 34 S Gilmour 29 BP Hillard 27  RP Kellepotha 3/25
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
9 12 Jan 19 St Mary's
148 K Gajasinghe 57 R Serpanchy 29  CJ Bevan 3/26 RT Mark 3/37 JW Goodes 2/26
def by Berwick
6/173(cc) JD Holden 56* J Cleland 50 NS Pilon 31  RP Kellepotha 2/26
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
11 19 Jan 19
26 Jan 19
North Dandenong
140 AN Heldt 57 S Fernando 25  K Gajasinghe 3/36 RP Kellepotha 3/43 KG Fernandez 2/24
def by St Mary's
3/210 R Serpanchy 52 L Davis 51* K Gajasinghe 51* W Pires 43  A Thajudeen 2/25
Lois Twohig Reserve (Lois Twohig No. 1 (Turf)) 
12 2 Feb 19
9 Feb 19
Springvale South
4/239 S Spoljaric 89 NA King 60 JR Sketcher 40*  RP Kellepotha 2/76
def St Mary's
235 RP Kellepotha 116 L Davis 40 R Serpanchy 23 C Ely 21  C Slocombe 6/52 M Bandara 4/75
Alex Nelson Reserve 
13 16 Feb 19
23 Feb 19
St Mary's
89 A Rajapakse 25  KM Weeraratne 5/19 MD Davies 2/20 LN Brown 2/29
def by Heinz Southern Districts
134 TJ Davies 38 RJ Patterson 33 LN Brown 20*  RP Kellepotha 5/42 R Prudham 2/19 KG Fernandez 2/26
and 1/34  
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
14 2 Mar 19 St Mary's
117 R Serpanchy 35  R Solomons 3/23 A Ballal 2/13 A Thajudeen 2/26
def by North Dandenong
7/164(cc) AN Heldt 74* A Ballal 30 RJ Shaw 21  KG Fernandez 3/16 RP Kellepotha 3/28
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
3 3 Nov 18 St Mary's
163 RP Kellepotha 50 K Gajasinghe 48 C Roberts 23  JL Straker 4/46 JL Armitage 2/27 M Bandara 2/30
def by Springvale South
7/178(cc) TM Ford 52 M Bandara 34 S Spoljaric 28 NA King 25  L Davis 5/38 RP Kellepotha 2/30
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
8 22 Dec 18 Heinz Southern Districts
5/95 CA Dinger 31* S Randiv 27 TJ Davies 23  L Davis 3/27
def St Mary's
94 RP Kellepotha 45  S Randiv 3/10 KM Weeraratne 2/11 LN Brown 2/17 J Philpin 2/19
K M Reedy Recreation Reserve (Oval 1) 
4 10 Nov 18
17 Nov 18
St Mary's
3/212 R Serpanchy 106 RP Kellepotha 57* K Gajasinghe 38  
def Mordialloc
166 NK Kulasekara 91  RP Kellepotha 5/49 L Davis 2/8 K Gajasinghe 2/50
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
10 13 Jan 19 Mordialloc
7/179(cc) NK Kulasekara 70 IG Daniel 33 H Withanage 27 DG Mapa Ralalage 20  C Ely 2/48
def St Mary's
8/176 K Gajasinghe 48 RP Kellepotha 37 SV Heldt 26*  D Campbell 3/29 H Withanage 3/33
Ben Kavanagh Reserve 
The qualification for this report is 20 runs, 2 wickets.